Inwestorów poznaliśmy już przy okazji zlecenia na projekt wnętrz ich obecnego domu ( ►► Loft w Bielsku Białej ), dlatego coś wiedzieliśmy o trybie ich życia, gdy teraz odżyła w nich myśl o zagospodarowaniu drugiej działki. Przyzwyczajeniem, którego rodzina nabrała w pierwszym domu jest korzystanie z pokoju dziennego usytuowanego na piętrze i ściśle powiązanego z częścią nocną (pokoje, łazienka). Po analizach nowej działki szybko okazało się, że wiele sprzyja rozwinięciu takiego modelu funkcjonowania, ale już bez kompromisów, ponieważ tutaj dokonujemy podniesienia poziomu mieszkalnego w całości (czyli razem z kuchnią, jadalnią, tarasem i wyjściem do ogrodu).
Na fragmencie odwracamy niekorzystny spadek terenu, tworząc zielony wycinek z ekspozycją południową, co jednocześnie staje się szeroką pochylnią łączącą ogród z tarasem i mieszkalną częścią domu. Od tego momentu mamy całkowite powiązanie domu z ogrodem, mimo że części, które należało połączyć leżą na różnych wysokościach.
Wg nas własnością inwestora jest również widok otoczenia (bliższego i dalszego). Dla wykorzystania walorów widokowych działki musieliśmy zapewnić możliwość obserwacji ponad dachami okolicznych domów, dlatego łączymy schodami taras z dachem, na którym wprowadzamy nawierzchnię trawiastą, tworząc kolejną strefę rekreacyjną.
W bryle domu odchylamy zachodnią ścianę przyziemia uzyskując w ten sposób częściowe oddzielenie strefy wejściowej od rekreacyjnej (klinowym zwężeniem) oraz kształtując zadaszenie wejścia. Przy strefie wypoczynkowej domu, umieszczamy dwustronne palenisko, obok którego instalujemy magazyn drewna, który jednocześnie jest ścianą przesłaniającą taras od strony drogi.
Architektura wnętrz jest konsekwencją architektury domu.
Uniesienie strefy mieszkalnej zapewniło komfortowe odczucie przebywania ponad najwyższą krawędzią działki, a także dogodniejszą obserwację otoczenia. Zawieszenie części domu ponad terenem ukształtowało prześwit, umożliwiający lepszy wgląd w krajobraz.
Analizując wszystkie dane (czyli powyższe wytyczne oraz teren, nasłonecznienie działki i jej sąsiedztwo), doprowadziliśmy do sytuacji, gdzie cała strefa dzienna i pokoje wycofane zostały w głąb działki, mijając sąsiedni dom, który przysłania nieco widok południowy. Wychodząc na taras i ogród mamy niezakłócony widok i dostęp słońca już od godzin przedpołudniowych, a odpowiednie zacienienie tarasu reguluje dopływ światła do pomieszczeń w taki sposób, że podczas największego natężenia lekko obniża się jego operowanie wewnątrz, natomiast z biegiem dnia wnętrza łapią słońce w maksymalny sposób, zatrzymując światło aż do końca dnia.
Wjazd na działkę całkowicie usunęliśmy sprzed elewacji frontowej, jednocześnie zapewniając najwygodniejszą linię jazdy obydwu samochodom.
Bardzo często walorem okolic pozamiejskich jest atrakcyjny dalszy krajobraz i możliwość śledzenia go aż po horyzont. Również projektowany teren znajduje się w takim miejscu. Biorąc pod uwagę to, że dom jest parterowy, chcieliśmy zapewnić inwestorom możliwość obserwacji okolicy z podwyższonej płaszczyzny, wykorzystując w tym celu oczywiście dach, na którym utworzyliśmy dodatkowy ogród, łącząc go z tarasem pochylnią od strony zachodniej (czyli najbardziej prywatnej części działki).
Funkcja, forma architektoniczna budynku i jego usytuowanie na działce to wynik uzyskany na podstawie syntezy powyższych elementów. Minimalistyczna, prostopadłościenna bryła została ukształtowana geometrycznie w taki sposób, żeby zapewnić odpowiednie nasłonecznienie / zacienienie pomieszczeń oraz tarasu, a także aby budynek mógł egzystować w naturalnym otoczeniu w możliwie dyskretny sposób. Bardzo ważne było powiązanie wszystkich pomieszczeń mieszkalnych bezpośrednio z ogrodem.
Część dzienna skierowana została w stronę południowo-zachodnią aby umożliwić obserwację walorów widokowych otoczenia zarówno w stronę gęstego zadrzewienia z tyłu działki, a także bardziej otwartego krajobrazu w kierunku zachodnim. Ten zabieg umożliwia jednocześnie zatrzymanie jak największej ilości światła dziennego wewnątrz domu o każdej porze roku aż do zachodu słońca. Wzdłuż obydwu elewacji najbardziej wystawionych na działanie światła słonecznego zostały zaprojektowane jezdne moduły z ruchomymi pionowymi przesłonami dla zapewnienia dodatkowej możliwości regulowania doświetlenia lub zacienienia pomieszczeń oraz zadaszonego tarasu.
Projektowany dom usytuowany jest na zielonym obszarze województwa śląskiego, co zaznaczone zostało w estetyce wykończenia bryły, którą stanowią głównie drewno oraz beton architektoniczny (jako cechy charakterystyczne zarówno klimatu Śląska oraz terenów pozamiejskich i rekreacyjnych). Całość domu (pomieszczenia i taras) jest zbudowana na jednym, pozbawionym przeszkód poziomie, aby zapewnić jak największą wygodę i bezpieczeństwo także dla osób starszych (które również będą korzystać z budynku).
Życzenia inwestorów dotyczyły domu parterowego o niedużym metrażu, ale jednak funkcjonalnego i wygodnego. Dom musiał też zapewnić dobre warunki do realizowania
pasji motoryzacyjnej właściciela (garaż musiał mieścić przynajmniej trzy samochody). Z tego też powodu garaż jest przelotowy i umożliwia zaparkowanie także po drugiej stronie domu.
Jako że wewnętrzna część domu miała być niezbyt rozbudowana, powiązaliśmy ją mocno z zewnętrzną, rekreacyjną częścią terenu, wprowadzając niemal do środka płytę tarasowo-basenową. Taras z basenem i wyjściem do ogrodu jest dostępny na całej długości ścian jadalni i salonu oraz jednej z sypialń.
Za ścianą tarasu jest dyskretne rozprowadzenie komunikacji nocnej części domu.
W granicach opracowania projektowego występuje układ warstwic wznoszący się w kierunku północno-zachodnim (w kierunku od drogi). Całe założenie postanowiliśmy częściowo zagłębić w istniejącym terenie i wyrównać płytą o wzniesieniu 7% w kierunku prostopadłym do drogi sąsiadującej z południową granicą. Funkcję ściany oporowej pełni trzykondygnacyjny budynek plebanii, rozciągający się na całej długości działki z garażami i parkingami w najniższej kondygnacji. Bryła kościoła, będąca głównym elementem założenia, jest niezależną formą architektoniczną, połączoną bezpośrednio jedynie z wnętrzem kaplicy tygodniowej, usytuowanej pod płaszczyzną płyty, która stanowi przestrzeń reprezentacyjną opracowania projektowego.
UKŁAD FUNKCJONALNO-PRZESTRZENNY
KOŚCIÓŁ - rozplanowany jest na rzucie w kształcie koła, co podkreślone jest zarówno w obrysie zewnętrznym jak i kształtem rzutu nawy głównej, do której przylega szereg pomieszczeń związanych bezpośrednio z funkcją nawy głównej kościoła takich jak: narteks, zespół zakrystii, pokoje spowiedzi, magazyn sprzętów, pomieszczenie dla matki z dzieckiem, a także toalety i kiosk z pamiątkami. Wnętrze kościoła stanowi sklepienie niczym niezaburzonej kopuły, która wyraża także zewnętrzną formę budynku. Kościół jest bezpośrednio połączony jedynie z kaplicą tygodniową. Połączenie stanowi patio, w którym umieszczone jest tabernakulum, do którego jest bezpośredni dostęp zarówno z kościoła jak i kaplicy. W sposób bezkolizyjny i wygodny została rozwiązana kwestia obejścia kościoła, które występuje zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
PLEBANIA - jest układem podłużnym, podzielonym na trzy równe sektory połączone dwoma klatkami schodowymi:
1 - ADMINISTRACJA - pokoje biurowe, pokoje rozmów, archiwum, sanitariaty ogólnodostępne, itd.
2 - CZĘŚĆ MIESZKALNA - apartamenty dwupoziomowe na pobyt stały księży, oraz jeden apartament dla gościa plebanii.
3 - CZĘŚĆ DYDAKTYCZNA - salki dydaktyczne, sala komputerowa, bufet z kawiarnią, sanitariaty ogólnodostępne.
Cały kompleks zaopatrzony jest w zespół parkingów i garaży wyposażonych w miejsca dla osób niepełnosprawnych. Płaszczyzna płyty stanowi wielofunkcyjną przestrzeń przeznaczoną dla obejścia kościoła, placu przedwejściowego, zgromadzeń a także orszaku ślubnego, konduktu żałobnego lub dodatkowych miejsc parkingowych.
ZASADY KOMPOZYCYJNO-PLASTYCZNE
Kompozycję wyznaczają trzy elementy: kopulasta forma kościoła, podłużny pas budynku plebanii oraz odchylona o 7% od poziomu tafla placu kościelnego. Wszelkie starania miały doprowadzić do momentu, w którym całość będzie jak najlepiej wpisana w otoczenie i dobrze oddziaływać jako wyeksponowany narożnik skrzyżowania.